Engelli Üniversite Öğrencileri İnisiyatifi'nden Açık Öğretim Fakültelerine Ziyaret

Eğitimde Görme Engelliler Derneği’nin Engelsiz ODTÜ Topluluğu ortaklığıyla yürüttüğü ve Sabancı Vakfı’nın desteklediği “Engelli Üniversite Öğrencileri İnisiyatifi” projesinde oluşturulan “Açık Öğretim ve Uzaktan eğitim çalışma grubu”, çalışma takviminde yer alan Açık Öğretim Fakülteleri ziyaretlerini 2 – 4 Şubat tarihleri arasında gerçekleştirdi.
Adil Ahmet Kavrama, Ali Köse, Gökhan Çapanoğlu, Ilgın Aydınoğlu ve Mücahit İbrahim Öztürk’ten oluşan çalışma Grubu; ilk ziyaretini 2 Şubat 2016 tarihinde Eskişehir Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi’ne Gerçekleştirdi. Görüşmede Açık Öğretim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yücel Güney, Açık Öğretim sisteminde Engellilere yönelik yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi. Grubun PDF kaynaklara erişimde sorunlar olduğunu belirtmesi üzerine görüşmede hazır bulunan engelli öğrenci birimi sorumlusu Doç. Dr. Harun Sönmez, PDF kitap yerine artık daisy formatta kitaplar üzerinde çalıştıklarını belirterek bu kitapların da seslendirmesini devlet konservatuarından öğretim görevlilerinin yaptığını ifade etti. Müzakereler sonunda; özellikle görme engellilerin çok sık karşılaştığı sorun olan “sınavlarda alan ile ilgili okuyucu verilmemesi” sorununa, en kısa zamanda müdahale edileceğine dair çalışma yürüttüklerini belirten Prof. Dr. Güney; “Bu sorunu ivedilikle çözmek için elimizden geleni yapacağız. Bahar yarıyılı ara sınavlarında göreceksiniz ki, sizlere belirlenen okuyucular daha nitelikli olacak. Size bunun sözünü veriyorum.” Dedi.
Daha sonra İstanbul’a geçen Grup, 3 Şubat 2016 tarihinde, İstanbul Üniversitesi Açık ve Uzaktan Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Alper Cihan’ı makamında ziyaret etti. Görüşmede Yeni bir fakülte olduklarını belirten Prof. Dr. Cihan, “sadeceengellilere değil, fakültemizde eğitim gören bütün öğrencilere çözümler sunmaya çalışıyoruz. Bu alanda yeniyiz ve sorunlar sadece engellilerde yaşanmıyor, biz daha iyi bir eğitimi tüm öğrencilerimize vermek istiyoruz.” Diyerek engelliler için şu an ayrı bir çalışmalarının olmadığını ifade etti.
Grup son ziyaretini, 4 Şubat 2016 tarihinde Erzurum Atatürk Üniversitesi Uzaktan Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Üstün Özen’e gerçekleştirdi. Grubun, sınavlaragörme engellilerin erişimde güçlük çektiğini belirtmesi üzerine Prof. Dr. Özen, sınavlarda daha önce engelli – engelsiz ayrımı yapmadan salon ataması yaptıklarını belirterek bundan sonra bu ayrımı yapacaklarını ve engelli öğrencileri daha erişilebilir salonlara atayacaklarını ifade etti.
Ayrıca, grup 3 fakülteye de engelli açık öğretim fakültesi öğrencilerine yönelik hazırladığı anket hakkında bilgi vererek 3 dekandan da bu anketin öğrencilere ulaştırılması konusunda iş birliği talep etti. Yine 3 fakültenin dekanı eksikliklerle ilgili çalışma grubundan detaylı bir rapor beklediğini belirtti.
Fotoğraflar için tıklayın

kategori: