Platformumuz 8 yaşında!

Bugün 16 Haziran 2016. E-posta grubumuzun kuruluşu üzerinden tam 7 sene geçti. Bir avuç üniversite öğrencisi olarak kurduğumuz grubumuz, bu süre zarfında bir öğrenci platformundan eğitimin tüm öznelerini içeren bir derneğe dönüştü. Bunu; yaptığı yazışmalarla, gerçekleştirdiği etkinliklerle ve uyguladığı projelerle yolları kesişen insanlarla sağladı.
8 Yıl içerisinde; hep birlikte tartışarak, beyin fırtınaları yaparak, zaman zaman öfkelenerek, kızarak, sinirlenerek; zaman zaman sevincimizi, bir okula veya işe başladığımızı ya da aldığımız ödülleri paylaşarak, bazen de üzüntülerimizi, hayal kırıklıklarımızı dile getirerek bugünlere getirdik grubumuzu. Şu ana kadar, enerjilerimizi birleştirebildiğimiz için "engellilerden öğretmen olmaz" zihniyetiyle mücadele edebildik. Beraber sesimizi yükseltebildiğimiz için ÖSYM'nin sınavlarda uyguladığı ayrımcı uygulamalar artık daha fazla gündem oluşturuyor. Davet edilmediğimiz organizasyonlarda boy gösterecek cesaretimiz olduğu için üniversiteler her geçen gün daha fazla erişilebilir hale geliyor. Bir yandan lise çağındaki üyelerimiz E-Okul erişilebilir olsun diye grubu harekete geçirirken, öğretmen üyelerimiz de atandıktan sonra daha eiyi şartlarda nasıl mesleğimizi yaparız diye örgütlenerek yüz yüze ya da online ortamda bir araya geliyor. Bazılarımız internet siteleri ve mobil uygulamaları nasıl erişilebilir kullanırız diye kafa yorarken; kimileri de Matematik, müzik, Osmanlı Türkçesi, yabancı dil gibi alanlarda daha fazla nasıl aktif olabileceğimiz üzerine araştırmalar yapıyor. Bir yandan baston kullanmaya endişe duyan arkadaşlarımızı cesaretlendirecek paylaşımlar yaparken, öbür taraftan da yurtdışında yaşadığımız deneyimleri aktararak hayata dair motivasyonumuzu diri tutuyoruz. Özetle; herkes herkesten bir şeyler öğreniyor ve öğretiyor.
Geride bıraktığımız 1 yıl içerisinde elde ettiğimiz kazanımlar da oldu, hayal kırıklığına uğradığımız da. Umarız bu sene erişilebilirlik adına daha fazla güzel gelişmelere şahitlik edeceğimiz bir dönem olur.
Hepimiz insanız; zaman zaman belki sesini bile duymadığımız kişilere karşı kalemlerimizi sertleştiriyoruz. Ama hepimiz aslında ortak bir gaye için, insanca yaşayabilmek adına çaba harcıyoruz. Bunu hatırda tutarsak herhalde daha saygılı bir platformda tartışıyor oluruz.
Bu platform nasıl oldu da 8 yaşına gelebildi diye merak eden arkadaşlarımız varsa aramızda, grubun tarihçesine bir göz atabilirler.
Artık fazla söze de gerek yok herhalde. Birlikte var ettiğimiz grubumuzun 7. yaşı hepimize kutlu olsun!
Unutmayalım; değişim, ancak ve ancak birlikte gerçekleşir...

kategori: