Engelliler ÖSYM'ye olan borcunu bozuk paralarla ödeyecek!

Basına ve kamuoyuna,

Engelli adayların, 2014 yılından bu yana ÖSYM tarafından düzenlenen Elektronik Yabancı Dil Sınavı'na başvuruları kabul edilmiyor. ÖSYM tarafından hazırlanan, sınav başvuru bilgilerini ve sınav sürecini anlatan kılavuzda engelli adayların başvuru yapsalar bile sınava giremeyecekleri, çünkü kendileri için uygun ortam düzenlemesinin sağlanmadığı belirtiliyor.
Bugün bir aday yılda dört defa elektronik ortamda, iki defa da sınav salonlarında olmak üzere altı defa yabancı dil sınavına girebilirken, engelli bir aday sadece iki defa elektronik olmayan sınav salonlarında yabancı dil sınavına katılabiliyor. Üstelik gelişen teknolojinin artık engelli bireylerin elektronik ortamda sınava girmesinin önündeki tüm engelleri kaldırdığı da su götürmez.
Bundan hareketle, Eğitimde Görme Engelliler Derneği olarak; söz konusu durumun hukuka aykırı olduğu gerekçesiyle Danıştay'da görülmek üzere dava açtık. Ancak Danıştay davayı, ÖSYM'nin hazırlıkların sürdüğünü belirten savunması üzerine reddetti. Bunun üzerine derneğimiz davayı temyiz ederken, ÖSYM avukatlık ücreti olan 1.800TL'nin ödenmesini, aksi takdirde icra takibi başlatılacağını tarafımıza bildirdi.
Elbette ÖSYM'nin kazandığı bir dava için avukatlık ücretini istemesi kadar doğal bir durum olamaz; tıpkı düzenlenen her sınava engelli adayların da girebilmesi için gerekli şartların en baştan düşünülmüş ve uygulanmış olmasının doğal olması gibi. Fakat ne yazık ki; avukatlık ücretini istemekte son derece hızlı davranan ÖSYM, 2014 yılından beri E-YDS'de engelli adaylar için gerekli uyarlamaları henüz tamamlamadı. Biz ÖSYM'ye olan borcumuzu tabi ki ödeyeceğiz. Ama istiyoruz ki; herkesle birlikte, eşit şartlarda sınava girebilmek için açtığımız ve kaybettiğimiz davanın borcunu ödeyeceğimiz sırada basın mensupları, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, engelli bireyler ve tüm halkımız yanımızda olsun. İşte bütün bu nedenlerle; ÖSYM'nin: "Engelliler bu sınava giremez." sözünü tüm kamuoyuyla paylaşmak ve gündemde konuyla ilgili farkındalık oluşturmak amacıyla, ödememiz gereken 1.800TL avukatlık vekil ücreti borcumuzu 1TL'lik madeni paralarla ödeyeceğiz. Borcumuzu ödemeden önce ise bir basın açıklamasıyla engelli adayların E-YDS'ye alınmamasının oluşturduğu mağduriyeti kamuoyuyla paylaşacağız.
Sizleri 15 Aralık Perşembe günü 13.30'da ÖSYM Başkanlığı önünde gerçekleşecek basın açıklamamıza davet ediyoruz.
Gelin, güç verin, erişilebilir bir sınav için bizimle mücadele edin!
Etkinlik Facebook sayfasına giderek gönderiyi paylaşmak ve katılım durumunuzu belirtmek için tıklayın

İlgili Alanlar: