Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Sistemi Engelli Öğrenciler Çalıştayı'na katıldık

“Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Sistemi Engelli Öğrenciler Çalıştayı” 5 Mayıs Cuma günü Atatürk Kültür ve Sanat Merkezi (AKM) Oda Tiyatrosu Salonu’nda gerçekleştirildi. Çalıştaya derneğimiz adına Engelli Üniversite Öğrencileri İnisiyatifi Projesi - Açıköğretim Grubu üyeleri katıldı.
Çalıştayda engelli öğrencilerin ders kaynaklarına erişimi, sınavlarda karşılaşılan sorunlar ve ders muafiyeti gibi konular işlendi. Ortak görüşümüz muafiyet ya da eşleştirme değil, erişilebilir materyaller ve sınav ortamları oluşturulması yönündeydi.
Tüm gün süren çalıştayda moderatörler eşliğinde ilk önce yapılan hizmetlere dair sunumlar gerçekleştirildi; ardından dileyenlerin söz aldığı soru - cevap bölümüne geçildi.
Çalıştayın son bölümünde, hazırlanan PDF ders kitaplarının erişilebilirliği üzerine odak grup çalışmaları yapıldı. Katılımcılarımız bu oturumda örnek materyaller üzerinde testler yaparak geribildirimde bulundular.
Katılımcılarımız ayrıca Anadolu Üniversitesi - Açıköğretim Sistemi'ne dair yapılması gerekenler hususunda bir rapor hazırlayarak latin alfabesiyle ve Braille baskı olarak dağıtımını yaptı. Rapor çalıştay katılımcıları tarafından ilgiyle karşılandı.
Rapora erişmek için tıklayın

kategori: