Erişilebilir tatil deneyimleri konulu 16. aylık değerlendirme toplantısı tutanağı ve ses kaydı

Derneğimiz İletişim, Etkinlik ve Farkındalık Komisyonu tarafından her ay düzenlenen Aylık Değerlendirme Toplantılarının on altıncısı, “Erişilebilir Tatil Deneyimleri” gündemiyle 30.06.2017 tarihinde Akdeniz Üniversitesi - TeamTalk sunucularında gerçekleştirildi. Toplantıya, erişilebilir deneyimler paylaşmak isteyen tatilsever katılımcılar ile Herkes İçin Turizm Derneği adına Ali Aydoğmuş Katıldı.
Ali Aydoğmuş’un Herkes İçin Turizm Derneği’ni tanıtmasıyla başlayan toplantı, katılımcıların önerileriyle devam etti.
İlk etapta her şey dahil konseptteki tatil seçeneklerini ele alan katılımcılar, Bu tip tesislerde erişilebilirlik standartlarının çok düşük seviyelerde olduğunu belirterek geçici çözümler geliştirdiklerini ifade etti. Bu geçici çözümlerin de otel personeliyle kurulacak olumlu ilişkilerle mükün olabileceğini vurgulayan katılımcılar, konaklama yapılacak tesise gelindiğinde tesisle ilgili kısa bir oryantasyon çalışmasıyla ortak kullanılan lobi, yemek salonu, havuz ve plaj gibi yerleri rahat bulabildiklerini, daha çok yemek alma konusunda yardım istemek zorunda kaldıklarını ifade etti. Bu tür tesislerdeki erişilebilirlik çalışmaları hakkında da görüş bildiren katılımcılar, erişilebilirlik denildiğinde tesislerde sadece ortopedik engellilerle ilgili çalışmalar yapıldığını, diğer engel gruplarıyla ilgili herhangi bir çalışmanın yapılmadığını vurguladı.
Daha sonra kültür turları ve şehir turlarının erişilebilirliğini de tartışan katılımcılar, navigasyon programlarının erişilebilirliği büyük ölçüde olumlu etkilediğini anlattı. Gidilecek yeri daha önceden Blind Square gibi navigasyon programlarında simüle ederek o yerle ilgili çeşitli bilgileri elde etmenin mümkün olduğunu söyleyen katılımcılar, çeşitli blogların da gidilecek yer hakkında izlenim elde etmede yararlı olduğunu belirtti. Şehir turlarında ise bireysel rehberlik hizmetiyle şehri erişilebilir kılmanın mümkün olduğu da paylaşılan deneyimler arasındaydı.
Toplantının son bölümündeyse katılımcılar, yurt dışı deneyimlerini de paylaştı. Yurt dışı için uygun uçak biletleri bulmanın hava yolu şirketlerinin ve çeşitli seyahat uygulamalarının düzenlediği kampanyaları takip ederek mümkün olduğunu ifade eden katılımcılar, hava limanlarında yaşanan valiz bulma problemlerineyse valizi belirgin bir şeyle işaretleyerek veya valizin fotoğrafını çekerek çözüm bulduklarını anlattı.
Toplantı, her zaman olduğu gibi, katılımcılara gelecek toplantıların gündemini belirleyebilecekleri­ hatırlatılarak sona erdi.
Toplantı kaydını MP3 olarak indirmek için tıklayın
Siz de aylık online değerlendirme toplantılarımızda konuşulmasını istediğiniz bir konuda gündem önerisinde bulunmak için, gündem öneri formunu kullanabilirsiniz