Engelsiz Bir Üniversite İçin Tespit ve Öneriler El Kitabı yayımlandı

Engelli Üniversite Öğrencileri İnisiyatifi Projesi kapsamında, "Engelsiz Bir Üniversite İçin Tespit ve Öneriler El Kitabı" yayımlandı.

Sabancı Vakfı Hibe Programları tarafından desteklenen ve Eğitimde Görme Engelliler Derneği - Engelsiz ODTÜ Topluluğu ortaklığında yürütülen Engelli Üniversite Öğrencileri İnisiyatifi adlı projemizin son yılında yayımladığımız bu el kitabında, 3 yıl boyunca yaptığımız yerel ve ulusal çalışmalar sonunda elde ettiğimiz tespitlerden yola çıkarak, bir üniversitenin “engelsiz” olarak nitelendirilebilmesi için nelere dikkat etmesi gerektiğini ortaya koymaya çalıştık. Bunu yaparken, infografiklere yer vermek suretiyle herkesin ihtiyaç duyduğunda kullanabileceği bir “el kitabı” formatı oluşturmak istedik.
Esasen bu kitap, 3 yıl boyunca katılımcılarımızın hem yerelde kendi üniversitelerinde, hem de oluşturulan çalışma gruplarında elde ettiği tespitlere dayanıyor. Bu nedenle bu yayın, engelsiz bir üniversitenin kısa, orta ve uzun vadede nasıl oluşabileceğini öğrenci gözünden ele alıyor.
Kitabımız 3 ana bölümden oluşuyor. 1. bölümde; Yükseköğretim Kurulu tarafından yayınlanan üniversite öğrenimi gören engelli öğrencilerin dağılımına ilişkin istatistiklere yer verildi. Bu bölüme yer vermekteki gayemiz, üniversite öğrenimi gören engelli öğrencilerin toplam öğrenciler arasındaki yerine dikkat çekmek ve geliştirilecek çalışmalar belirlenirken hedef kitlemizin kimleri kapsadığını ortayakoymak. 2. bölümde mekânsal erişilebilirlik bakımından üniversitelerimizin hangi noktada olduğuna; 3. bölümde ise akademik bakımdan ne gibi tedbirlerin alınabileceğine dair tespit ve önerilerimize yer verildi.
Bu kitap; önceki yayınlarımız ile birlikte değerlendirildiğinde, engelli öğrenci birimi yetkililerinin, araştırmacıların, sivil toplum kuruluşlarının ve konuya ilgi duyan tüm kesimlerin yararlanabileceği, görsellerle ve infografiklerle zenginleştirilmiş, hepsinden de önemlisi, sorunu yaşayan kesimin, yani üniversite öğrenimi gören öğrencilerin görüşlerini yansıtan bir kaynak niteliği taşımaktadır. Yayınımız, engelsiz üniversite hayalimizin gerçekleşmesine bir nebze de olsa katkı sağlarsa, amacına ulaşmış olacaktır.
Sayıları değiştirmek, sayıları gerçek yapmak bizim elimizde,
Farklı bir kampüs kurgulayabiliriz birlikte…
Engelsiz Bir Üniversite İçin Tespit ve Öneriler El Kitabı'nı PDF formatında indirmek için tıklayın

kategori: 
İlgili Alanlar: