Sabancı Vakfı 11. Filantropi Seminerine ve Engelli Hakları İzleme Gurubu Toplantısına Katıldık

4 Aralık 2018 Salı tarihinde, Sabancı Vakfı tarafından, Sabancı Center’da düzenlenen ve konusu “Engelsiz Yaşam Teknolojileri” olan 11. Filantropi semineri, katılımcıların teknolojik ürünlerin tanıtıldığı stantları gezmesiyle başladı. Daha sonra açılış konuşmasını Sabancı Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı’nın yaptığı panelde, yurt dışından ve Türkiye’den katılımcılar “Engelsiz Yaşam Teknolojileri”’ne ait hikayeleri anlattılar.
Öğleden sonra ise hak temelli yaklaşımı esas alan ve engellilik alanında çalışan derneklerin katılımıyla oluşturulmuş engelli hakları izleme grubunun toplantısı gerçekleşti. Toplantıda engelli hakları izleme grubunun 2019 yılı stratejileri belirlendi.
Eğitimde Görme Engelliler Derneği adına 11. filantropi seminerine ve engelli hakları izleme grubu toplantısına katılan
Oğuzhan AL, sabah gerçekleşen seminer hakkında şu açıklamaları yaptı:
“Sabancı Vakfı'nın düzenlemiş olduğu Filantropi Semineri'nin bu yılki konusunun “Engelsiz Yaşam Teknolojileri” olması, engellilerin hayatlarını kolaylaştıracak teknolojilerin görünür kılınması ve bu teknolojilerin test edilme imkanının bulunması, çok önemli bir konu. Sabancı Vakfı; engelli, kadın, genç ve çocuklara ilişkin gelişmeleri yakından takip eden ve bu gelişmelere doğrudan katkı sağlayan bir kurumdur. Teknolojinin engelli bireylerin hayatlarına ne denli dokunduğuna örnek çalışmalar gözlemledik.
Bu teknolojilerin gelişmesi umut vericidir. Ancak temel yaşam gereksinimleri için gerekli olan bu teknolojilerin Sosyal güvenlik Kurumu kapsamına dahil edilmesi elzemdir.”.
AL, engelli hakları izleme grubu toplantısıyla ilgiliyse şunları söyledi:
“kurulduğu günden bu yana engellilik çalışmalarına yön vermiş ve bir izleme kültürü oluşturmuş Engelli Hakları İzleme Grubu'nun faaliyetlerine tekrardan devam edecek olması mutluluk verici. 2019 Yılının stratejisini katılımcı bütün derneklerle belirlemek Engelli Hakları İzleme Grubu çalışmalarının etkinliğini artıracaktır."

kategori: 
İlgili Alanlar: 
Fotoğraflar: 
Toplu görünüm