30. Aylık Online Değerlendirme Toplantısı, Erişilebilir bir eğitim içeriği nasıl olmalı?

Etkinlik:30. Aylık Online Değerlendirme Toplantısı, Erişilebilir bir eğitim içeriği nasıl olmalı?
Tarih : 13 Şubat 2019 Çarşamba, 20.30
Yer : EGED Uzaktan Eğitim Akademisi, Aylık değerlendirme toplantıları kanalı
Host adresi: eged.org
Kullanıcı adı: eged
Şifre: eged
Düzenleyen: EGED Bilişim Komisyonu

Hakkında

Gelişen teknoloji, biz görme engellilerin bilgiye erişim olanaklarını oldukça farklılaştırdı ve kolaylaştırdı. Fakat şimdi de hazırlanan dijital eğitim içeriklerinin kullandığımız ekran okuyucu ve ekran büyültme yazılımlarıyla erişilebilir olmaması, büyük bir sorun olarak karşımıza çıkıyor.

EGED - Bilişim Komisyonu olarak; önümüzdeki on aya koyduğumuz hedef, görme engelli öğrenciler için ders materyallerini erişilebilir biçimde hazırlama konusunda kapsayıcı ve ilk olarak başlangıç düzeyinde olmak üzere bir kılavuz geliştirmek. Bunun için ilk olarak dijital bir eğitim içeriğinden erişilebilirlik anlamında neler beklediğimizi sorguluyoruz. Ayrıca kılavuza ekleyeceğimiz ipuçlarını nasıl anlaşılır şekilde ifade edebileceğimiz de önemli bir nokta. Komisyonun fikir birliği sonucu, bu iki temel soruyu sadece kendi aramızda değil; tüm takipçilerimizle birlikte cevaplamak kararına vardık.
Matematiksel bir grafiğin resim açıklamasını mı eklemeliyiz, altı çizili ifadeleri bir pdf belgesinde etkili şekilde görebilir miyiz, bir PowerPoint sunumunun erişilebilir olması için bildiğimiz tüyolar neler, gibi daha nice soru ve cevap için sizleri de TeamTalk sunucularına bekliyoruz.
13 Şubat çarşamba akşamı, 20.30'da, EGED - Uzaktan Eğitim Akademisi TeamTalk sunucularında gerçekleşecek toplantımıza, konuya ilgi duyan veya katkı sağlamak isteyen herkes davetlidir.

Kanala erişim bilgileri

Aylık değerlendirme toplantılarımız, EGED – Uzaktan Eğitim Akademisi sunucuları üzerinde yapılmaktadır. Toplantılarımıza katılım için özel olarak oluşturulmuş kullanıcı bilgileriyle kanala erişim sağlayabilirsiniz.
Bunun için işletim sisteminize uygun olarak indirdiğiniz programda "bağlan" bölümüne gelinerek aşağıdaki bilgiler girilmelidir:

host adresi: eged.org
TCP bağlantı noktası: 10333 (Genellikle standart olarak bu şekilde ayarlıdır)
UDP bağlantı noktası: 10333 (Genellikle standart olarak bu şekilde ayarlıdır)
Kullanıcı adı: eged
Şifre: eged
Kanal: Aylık değerlendirme toplantıları

TeamTalk yazılımı Windows, Mac, iOS ve Android işletim sistemlerinde kullanılabilmektedir.
TeamTalk yazılımını bilgisayarınıza ya da telefonunuza indirmek ve kanala erişim hakkında detaylı bilgi için tıklayınız