Engelsiz Bilişim Kongresi düzenlendi

Kurumlar arası işbirliği ile düzenlenen, Manisa Celal Bayar Üniversitesi ve Maltepe Üniversitesinin sekretaryasını yaptığı “Uluslararası Engelsiz Bilişim 2019 Kongresi” ile “Engelsiz Bilişim 2019 Ödül Töreni”, 11-13 Eylül 2019 tarihlerinde Maltepe Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleştirildi.
Düzenleyici kurumlar arasında bulunan Eğitimde Görme Engelliler Derneği, kongrede aktif olarak yer aldı. Engelsiz Bilişim 2019 Ödülleri kapsamında, "Eğitim" kategorisinde Uzaktan Eğitim Akademisi, "Web sitesi" kategorisinde ise www.engelsiznota.org internet sitesi ödül almaya hak kazandı. Ödülleri Uzaktan Eğitim Akademisi adına Yürütme Kurulu Üyesi Şeyma Büyükurvay, Engelsiz Nota adına kütüphane koordinatörü Ali Caner Alpaslan aldılar.
Derneğimiz Bilişim Komisyonu üyesi İbrahim Elibal, Kongrenin ikinci gününde gerçekleşen "ERİŞİLEBİLİRLİK ATÖLYESİ" ve "ENGELLİLERİN EĞİTİM HAKKINA ERİŞİMİNDE ENGELSİZ BİLİŞİM UYGULAMA ÖRNEKLERİ" başlıklı oturumların başkanlığını yaptı. Engelsiz Nota Koordinatörü Ali Caner Alpaslan, "ENGELLİLERİN EĞİTİM HAKKINA ERİŞİMİNDE ENGELSİZ BİLİŞİM UYGULAMA ÖRNEKLERİ" oturumunda görmeyenlerin online müzik kütüphanesi çalışmalarından bahsetti. "SOSYAL MEDYADA FARKINDALIK ve ERİŞİLEBİLİRLİK" başlıklı oturumda ise; İbrahim Elibal Sosyal Ağlarda Ayak İzlerimiz, EGED Başkanı Emre Taşgın ve Her Yerde Braille Kampanyası Sorumlusu Oğuzhan Al Engelsiz Destek online gönüllü ağı platformu başlıklı sunumlarını yaptılar.
Kongrenin üçüncü gününde gerçekleşen "ÖZEL GEREKSİNİMLİ BİREYLER VE BİLİŞİM" başlıklı oturumda; İbrahim Elibal Erken Çocukluk Eğitiminde Teknoloji Kullanımı, Akademi Koordinatörü Demet Budak Uzaktan Eğitim Akademisi başlıklı sunumlarını gerçekleştirdi.
Kongre'de EGED'e ait fotoğraflar için tıklayın
Uzaktan Eğitim Akademisi sunumu videosunu izlemek için tıklayın

İlgili Alanlar: